A mi gólyánk

 

A falu lakói közösen gondozzák a télre itt ragadt gólyát. A tavasz beköszöntével a madár visszatér a természetbe. Gyarmathy Lívia derűs szépségű rövidfilmje nagy sikert aratott.

színes magyar dokumentumfilm, 1999, rendező, forgatókönyvíró: Gyarmathy Lívia

operatőr: Bognár Endre, Péter Klára, 29 perc

A film adatlapja a Filmkeresőn

Miről szól?

Az alig félórás rövidfilm egy gólya életét követi, egy éven keresztül. Mikor a tél közeledtével a társai útnak indulnak dél felé, ő itthon marad. A zord évszakban a falu lakói gondoskodnak róla. A tavasz beköszöntével visszatérnek a többiek. Főszereplőnk újra a gólyák hagyományos életét éli.

Mitől különleges?

A gólya az egyik legkedvesebb madarunk. Az (újjá)születést, a tavaszt, a hűséget, az otthont, a szárnyalást egyszerre jelképezi. Szerves része a mindennapjainknak, mégis távolabbról, a magasból figyel minket. Gyarmathy Lívia nem természetfilmet készített. A gólya nézőpontján keresztül egy kisebb közösség életét mutatja be.

A filmben néhány magyarázó feliratot leszámítva nincsen szöveg. Mindent a képek, a zene és hangok magyaráznak. A mi gólyánk eltérő hangulatú és tempójú epizódokból áll össze. A lírai hangvételű alkotás egyszerre ironikus, vidám és mélyen együttérző. A természet és az ember féltő szeretete hatja át a jeleneteket.

A rendező humoros párhuzamokat rajzol az emberek és állatok világa közé. A téli napokon a gólya maga is a közösség részese lesz, a tavasz beköszöntével azonban rögtön visszatalál a természetbe. 

A mi gólyánk a létezés univerzális körforgását, egyetemes méltóságát jeleníti meg hatalmas adag életigenléssel.

Hogyan készült?

A rendező elmondása szerint a rövidfilm ötlete egy álomból született. A mi gólyánk helyszíne Mesztegnyő. Gyarmathy Lívia egy korábbi filmje munkálatai során talált rá a kicsiny Somogy megyei falura. A környéken sok a lápos, mocsaras terület, amit a gólyák különösen szeretnek. A rendező két nyáron és egy télen át forgatott itt. A falubeliek nagy lelkesedéssel kísérték a munkáját.

Hol a helye a (magyar) filmtörténetben?

A cseh újhullám szemléletmódjára emlékeztető emberközpontú, érzékeny költőiséggel kevert groteszk Gyarmathy Lívia teljes életművét átszövi. A mi gólyánk különleges nézőpontjával és derűs humorával egyedülálló a magyar dokumentumfilm történetében. Az alkotás hatalmas sikert aratott a közönség és a kritikusok körében itthon és külföldön egyaránt. Több nemzetközi fesztiválon szerepelt sikerrel, az Európai Filmakadémia a legjobb rövidfilmnek járó díjjal tüntette ki.

Egy emlékezetes jelenet

A hideg telet a gólya a falu különböző lakóinál vészeli át. A meleg házban otthonosan mozog, szinte kedves háziállatként viselkedik. Szabadon közlekedik, a szobanövények között pedig úgy fest, mintha a természetes közegében lenne. Amikor azonban felszáll az asztalra, szétrepülnek az ott tartott papírok. Az ideiglenes otthont biztosító papot a kialakuló rendetlenség láthatóan nem zavarja különösebben. A mi gólyánk e bölcs kiegyensúlyozottsága magával ragadó.

Olvass tovább!

MMA Lexikon
Stőhr Lóránt: Kettős plánban. Beszélgetés Gyarmathy Líviával. Filmkultúra, 2007

A rendező

Gyarmathy Lívia (forrás: MNF)
Adatlapja a Filmkeresőn

Tudtad?

Gyarmathy Lívia karrierjében meghatározó élmény volt, hogy a Húsz óra című film egyik asszisztense lehetett. A főiskolai tanulmányokat kiegészítve Fábri Zoltán rendező és Illés György operatőr mellett tanulta meg, hogyan zajlik egy forgatás.