A hely, ahonnan a magyar film és mozikultúra elindult: Velencze Kávéház

2018.07.11.
Egy meghatározó, mégis kevéssé ismert kultikus mozihelyszín emlékére válogattunk össze néhány képet és dokumentumot.

Neumann József és Ungerleider Mór, a Velencze kávéház tulajdonosai 1899 decemberében kezdtek rendszeresen mozgófényképeket vetíteni kávéházukban a Kerepesi út 68. szám alatt, a mai Rákóczi út és Szövetség utca sarkán. Nem ez volt az első kávéház, ahol vetítéseket rendeztek, mégis hamarosan az egyik legfontosabb és leghíresebb budapesti helyszín lett, ahol mozgófényképeket láthatott a kávéházi közönség. Lajta Andor szavai nyomán: „a Velencze kávéházból indult ki a magyar film és mozikultúra”.

Az 1908-ban Budapestre költöző Korda Sándor is valószínűleg itt látott először mozgófényképeket, sőt jó eséllyel maga Kertész Mihály is, aki a Velenczétől néhány saroknyira, a Szövetség utcában lakott. 1900 július 10-es keltezésű az a rendőrségi végzés, mely Neumann és Ungerleider kávésoknak „cinematograf mutatványok” rendezését engedélyezi. A végzés, illetve a kávéház különleges fejléces levélpapírja a filmarchívum kisnyomtatvány-gyűjteményében található, és az alábbi galériában is meg lehet nézni. 

E meghatározó, mégis kevéssé ismert helyszín emlékére válogattunk össze galériánkba néhány dokumentumot, többek közt Ungerleider Mór 1935-ös visszaemlékezéséből, Lajta Andor mozitörténetéből, és az 1914-es Mozi Almanachból: