A látogatás

 

A külföldön élő és alkotó magyar írónő hosszú évtizedek után tér vissza a szülőfalujába. A látogatás felszakítja a régi sebeket és a múlttal való szembenézésre készteti az érintetteket.

színes magyar dokumentumfilm, 1982, rendezte: B. Révész László

operatőr: Kardos Sándor, főszereplő: Bruck Edit (Edith Bruck), 76 perc

A film adatlapja a Filmkeresőn

Miről szól?

Bruck Edit a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Tiszakarádon született. A második világháború idején a családjával együtt deportálták. Egyik testvérével túlélte a haláltáborokat, az 50-es években Olaszországban telepedett le. Itt kezdett írni, olasz nyelven. Első regénye, a Ki téged így szeret itthon is megjelent. A film az írónő életét és művészetét mutatja be, majd az 1981-es magyarországi látogatását követi nyomon.

Mitől különleges?

A látogatás Bruck Edit élettörténetét történelmi távlatokba helyezi. A rendező, B. Révész László az írónő sorsának központi tragédiáját, a szülőföldjével kapcsolatos rendkívül ellentmondásos érzéseit állítja a film középpontjába. Szülőfalujába visszatérve tudatosan néz szembe múltjával. A gyermekkor emlékei ugyan megszépültek, a helyszín azonban feltépi a régi sebeket.

Bruck Edit megbékélést és vigaszt keres, a falubeliek mentalitása azonban az eltelt évtizedek alatt sem változott.

Hiába szakadnak fel az érzelmek, a többség a felelősség elhárítását és a hallgatást választja.

A látogatás egy mélyen megsebzett ember, illetve az őt elüldöző közösség találkozásán keresztül a múlt feldolgozásának örök kérdéseit, a megbocsátás lehetőségét vizsgálja.

A feledés nem megoldás, a felszínre törő indulatok fontosak

Hogyan készült?

Bruck Edit először 1962-ben, első regénye hazai megjelenésekor tért vissza Magyarországra. Az írónő később a saját tapasztalatairól szeretett volna itthon filmet forgatni, de a cenzúra magyarellenesnek bélyegezte a forgatókönyvet. A társadalomban lappangó antiszemitizmusról, a zsidók elhurcolásáról és a magyar nép felelősségéről a Kádár-korszakban nem nagyon lehetett beszélni.

Bruck Edith 2021 januárjában a holokauszt emléknapja alkalmából Az emlékezet élet, az írás lélegzet címmel interjút adott az Osservatore Romano című vatikáni napilapnak. Az interjú hatására Ferenc pápa 2021. február 21-én meglátogatta a 89 éves írónőt római lakásában. Az egyórás találkozón Bruck Edith a koncentrációs táborokban eltöltött időről beszélt a nála öt évvel fiatalabb katolikus egyházfőnek (fotó: MTI/EPA/Vatikáni Média)

B. Révész László az ELTE amatőrfilmes klubjának egyik alapítója. Később a Magyar Televízióban dolgozott, ahol dokumentumfilmeket is készített, az írónővel a Mafilm akkori vezetője, Nemeskürty István ismertette össze. B. Révész László eredetileg werkfilmet készített volna Bruck Edit forgatásáról. A filmterv meghiúsulása után közösen döntötték el: egy portréfilm keretein belül megörökíthető az újabb látogatás, ami az írónő művében is helyet kapott volna.


Hol a helye a (magyar) filmtörténetben?

A magyar zsidóság sorsa a hivatalos közbeszédben sokáig tabunak számított. A múlttal való szembenézés, a történtek kollektív feldolgozása helyett a Kádár-rendszer a hallgatást választotta. Bruck Edit azonban újra és újra beszélni akar a szörnyűségekről. Az írónő tudatosan vállalja az emlékezéssel járó fájdalmakat. A feledés nem megoldás, a felszínre törő indulatok fontosak, hiszen a sebek csak így gyógyulhatnak be végleg. A látogatás a tragikus téma egyik első hazai dokumentumfilmes feldolgozása. B. Révész László alkotása nemcsak az elhallgatott múltat tárja fel, de a történelmi emlékezet fontosságáról is beszél.


Egy emlékezetes jelenet

Mielőtt Tiszakarádra utazna, Bruck Edit több író barátjával, többek között Illyés Gyulával találkozik. A jelenet nem megrendezett, a kamera előtt hosszú évek után két régi ismerős örül a viszontlátásnak. A személyes emlékek felidézése mellett a két alkotó a haza és az otthon, illetve az identitás kérdéseiről beszélget.

Ezt is nézd meg!

A hazatérés felkavaró jelenete:

Olvass tovább!

MMA Lexikon
Koltai Ágnes: Kettős portré. Filmvilág, 1982/12, 5. 
Bárdos Judit: Az írás elpusztíthatatlan vágya. ÉS 2022.05.13.

A rendező

Bruck Edith és B. Révész László rendező a forgatáson

Plakát

Tervező: Kakasy Éva (forrás: MNF)

Tudtad?

Bruck Edit kapcsolata a múlthoz, elvesztett családjához sperlongai házukhoz való viszonyában is tettenérhető. A házat lassan építették. A férje mindig kisebbre, ő mindig nagyobbra akarta. A folyamat közben ébredt rá: az egész családjának építette a házat, hogy mindenkinek legyen benne helye, aki már nem lehet vele. Amikor aztán elkészült, ürességet érzett, olyan tágasságot, amit nem tud kitölteni. Férje, Nelo Risi (1920-2015) filmrendező, költő, fordító az alkotótársa is volt, aki a hatvanas évek közepén olaszra ültette egyebek mellett Radnóti Miklós és Illyés Gyula verseit. Nelo Risi testvérei is világhírű művészek voltak: Dino filmrendező, Fernando pedig operatőr.