Online mutatják be Korda Sándor 1929-es filmjét

2022.01.14.

Korda Sándor Szerelem és ördög című filmjét vasárnap este vetítik az eindhoveni Hollandiai Némafilmfesztivál keretében. A fesztivál programja online is követhető, ezért a ritkán vetített filmet a Magyarországon is megtekinthetik a nézők.

A Szerelem és ördög 1929-ben készült Korda Sándor rövid hollywoodi korszaka idején. Ez az utolsó film, amelyet a híres filmes házaspár együtt készített, Korda Sándor rendezte, Corda Mária pedig a női főszerepben látható, akinek neve ekkoriban mindenhol ismert volt, a világ egyik legszebb színésznőjeként ünnepelték.

Maria Corda a Szerelem és ördög-ben

Bár hollywoodi produkcióról van szó, a film Európában játszódik, amiből azért némi nosztalgiát is kiérezhetünk. A történet szerint a brit Lord Dryan feleségül veszi Giovannát, a gyönyörű és híres olasz operaénekesnőt, és magával viszi Angliába. Giovanna őszintén szerelmes Dryanba, de a nyirkos angol klíma miatt depresszióba esik, és egyre jobban vágyódik a napfény és a csillogó élet után. Ráveszi Dryant, hogy térjen vissza vele Velencébe. Egykori színészkollégája, Barotti, egyik éjszaka Giovanna tudta nélkül bejut a nő szobájába. Dryan együtt találja őket, és rálő Barottira, a hűtlennek vélt asszony pedig eltűnik.

A világ egyik legszebb színésznőjeként ünnepelték

A film különlegességét a szép jelmezek és a díszletek, különösen a Warner burbanki stúdiójában megfestett velencei hátterek adták. A két férfi főszerepet két amerikai sztár, Milton Stills és Ben Bard alakította.

A Szerelem és ördög a némafilmkorszak utolsó pillanatában készült, valójában átmenetet jelentett a néma- és a hangosfilmek között.

A hozzá készült hangfelvételek sajnos elvesztek, de tudjuk, hogy Vitaphone technika, vagyis a vetítéshez szinkronizált lemezek szólaltatták meg a zörejeket és a zenét. A dialógokat továbbra is a hagyományos módon, a képközi feliratok formájában lehetett olvasni. A történet egy operaénekesnőről szólt, és a leírások szerint vetítés közben az Aida és a Carmen részletei is felcsendültek.

A vetítéshez Elif Rongen-Kaynakci, az amszterdami EYE Filmmuseum vezető kurátora mond bevezetőt, az élő zenei kíséretet pedig Daan van den Hurk zeneszerző, zongorista, a fesztivál igazgatója adja. A fesztiválon vetített anyag az EYE Filmmuseum tulajdonában levő nitrokópia biztonsági másolatáról készült.

NSFF, január 13–16. 
Facebook
Katalógus