Velenczei Esték

2019.10.29.
A kávéház törzsvendégei számára készült első lapszám 1901. december 7-én jelent meg: legutolsó oldalán 118 tételből álló mozgófénykép-műsorral!

A Velencze kávéház bár nem az első, de az 1900-as évek elejének talán legmeghatározóbb budapesti mozgófénykép-vetítő helye volt. Neumann József és Ungerleider Mór tulajdonosok 1899 decemberében kezdtek kávéházukban rendszeresen vetíteni, majd 1900 júliusában „cinematográf mutatványok” rendezésére rendőrségi engedélyt is kaptak. Korábbi összeállításunkat a Velencze történetéről lásd itt.

1901. december 7-én jelent meg a kávéház önálló hetilapja Velenczei Esték címmel. A négyoldalas lapszám különlegessége, hogy utolsó oldalán részletes, 118 tételből álló műsort tár az érdeklődők elé. De emellett megtudhatjuk, hogy micsoda szenzációnak számított itthon is Georges Méliès 1900-ban készült, 12 képben feldolgozott Jeanne d'Arc-filmje, mely bő évvel később Budapesten is látható volt.

Persze számunkra a lap legkülönlegesebb és legfontosabb része mégis a mozgóképek listája, melyből megtudhatjuk, hogy milyen sokszínű volt a kávéház filmkínálata: a klasszikus meséktől Faust történetéig, a nyugat-európai városképektől a tudományos ismeretterjesztő témákig, a dokumentumfelvételektől a fantasztikumig (Utazás a hold felé), császári látogatások megörökítésétől a párbaj- és kalandfilmecskéken át az akrobata és bűvészmutatványokig, a szerpentintánctól a kánkánig, a háborús képektől a sikamlós budoártörténetekig.

Jó böngészést!

 
Köszönjük Saly Noémi művelődéstörténész segítségét, aki felhívta figyelmünket erre a lapszámra!
A lap eredeti példányát az Országos Széchényi Könyvtár gyűjteménye őrzi.
GALÉRIA a Velencze kávéházról: