Miheztartás végett

 

Fiatal hősnőnk kénytelen több ünnepi beszédet végighallgatni, majd a főnöke és az apja is kioktatja. Keserédes, groteszkbe hajló társadalomkritika alig tizenöt percben.

fekete-fehér magyar rövidfilm, 1971, rendező: Dárday István; Szalai Györgyi (Szalai Györgyi nincs a kópián feltüntetve)

15 perc

A film adatlapja a Filmkeresőn

A teljes film elérhető itt (a Videotóriumon csak oktatási intézmények számára):

Miről szól?

Az általános iskolai évzárón, az augusztus huszadikai misén, az úttörőtábor zászlófelvonásán elhangzó patetikus szónoklatokat ugyanaz a fiatal lány hallgatja. A hivatalos rendezvények után még a főnöke és az édesapja is kioktatja. Dárday István és Szalai Györgyi alig negyedórás rövidfilmje különféle életképek és beszédek mozaikszerű kollázsa.

Mitől különleges?

A Miheztartás végett az iskola, a vallás, a munkahely és a család nézőpontjából kérdez rá a fiatalok helyzetére. A felnőttek nevelő szándékú megnyilatkozásai más és más helyzetekben bukkannak fel, mégis mindenhol az unalomig ismert közhelyek ismétlődnek. A remek érzékkel egymás mellé vágott jelenetek, az elhangzottakat hol illusztráló, hol játékosan kifigurázó állóképek az ünnepélyes szólamok kínzó ürességét húzzák alá. A bravúros vágások és a tökéletes azonosulási pontot jelentő hősnő mellett a Miheztartás végett a tragikomikus hangvétele miatt is emlékezetes. A záporozó képek, a kamaszlány ismétlődően egykedvű arca groteszk hatást kelt.

Az alkotók nevetségessé teszik a dagályos frázisokat, ám egyúttal a fejekben uralkodó zűrzavarra is rávilágítanak.

A film visszatérő központi motívuma szintén provokatív. A rendre felcsendülő Himnusz is jelzi, az egymásnak ellentmondó, mesterkélt nevelési tanácsok a jövő Magyarországát formálják.

Egymásnak ellentmondó nevelési tanácsok

Hogyan készült?

A Miheztartás végett Dárday István főiskolai vizsgafilmje. Állandó alkotótársával, Szalai Györgyivel már itt együtt dolgoztak. Az amatőr főszereplőre a korszak legendás szórakozóhelyén, a Budai Ifjúság Parkban találtak rá az alkotók. A lányt Dárday István szúrta ki a tömegben, majd egyszerűen leszólította.


Hol a helye a (magyar) filmtörténetben?

A dokumentarista rövidfilm, illetve a vele nagyjából egy időben készült Nyugodtan meghalni (1969) komoly szakmai feltűnést keltettek. E művek nemcsak Dárday István és Szalai Györgyi későbbi munkásságának, de a külföldi kritikusok által Budapesti Iskola névre keresztelt irányzatának is fontos előképei. A Miheztartás végett gond nélkül beilleszthető az aktuális társadalmi kérdéseket boncolgató dokumentum-játékfilmek sorába. Az alkotókat a szocializmus rendszerszintű problémái foglalkoztatják, miközben maximális hitelességre törekszenek. A Miheztartás végett 1989-ben helyet kapott a hetvenes évek meghatározó főiskolai vizsgafilmjeit bemutató Hat bagatell nívós válogatásában is.


Egy emlékezetes jelenet

Az állam, az egyház és a párt ünnepségei után hősnőnket a munka világában látjuk viszont. A piacon sört csapoló lány véletlenül eltör néhány üveget. A főnök először csúnyán leteremti, majd cinikus módon csalásra biztatja. A szocializmus hivatalos ideológiájával szemben a munka nemhogy nem nemesít, de a megélhetés hajszolása hazugságra, ügyeskedésre kényszerít. A jelenetsorba a rendező nem kevés iróniával a korabeli bankjegyek közelképeit, illetve a vágyott háztartási cikkek árakkal ellátott kirakatfotóit illeszti.

A rendező

Szalai Györgyi és Dárday István 1994-ben (MTI Fotó: Götze Krisztina)

Dárday István adatlapja a Filmkeresőn

Szalai Györgyi adatlapja a Filmkeresőn

Tudtad?

Bár a film megnyerte az Oberhauseni Filmfesztivál fődíját, Dárdayt nem engedte ki a főiskola, így nem vehette át a díjat.